ماهی لوچ دلقک (Clown Loach) سه شنبه سوم اردیبهشت 1387 0:58
نام علمی ماهی : Botia macracantha
نام عمومی ماهی : لوچ دلقک
خانواده : Cobitidae
خاستگاه : سامارتا , بارنیو و Indonesia
PH : 7 ( تقریبا خنثی )
دما : 26-30 درجه سانتیگراد
غذا : همه چیز خوار : غذای زنده, دل گاو, غذای فریزی و خزه دریایی
اندازه تانک مورد نیاز : 80 گالن
سطح شنا : معمولا در کف آب
رفتار و نوع تولید مثل :
این ماهی بسیار خجالتی است و جزو ماهیان شب زیست است .تخته سنگها و غارها و لوله های پلاستیکی محیط بسیار خوبی برای مخفی شده لوچ است . اما سرانجام لوچ شما یاد می گیرد که از مخفیگاه خود بیرون بیاید .
این ماهی بندرت در اسارت تکثیر شده است . ماهی ماده نسبت به نر لاغر تر است و همینطور ماهی نر باله انتهایش بزرگتر است .
در زير هر دو چشم زائده اي تيغ مانند موجود است كه هنگام در گيري از آن استفاده مي كند . و جزو ماهياني است كه به پهلو مي شود و اين رفتار را نبايد ناشي از بيماري دانست . داراي لبهاي ضخيم و 3 تا 6 سبيلك حسي . اندازه در طبيعت تا 30 سانتي متر هم مي رسد اما در آكواريوم به اين اندازه رشد نمي كند . پيشنهاد مي كنند كه هنگام خريد يك عدد نخريد از 3 تا شروع كنيد ؟؟؟؟؟

از خانواده اين گونه مي توان از لوچ نيم نوار ، لوچ راه راه ، لوچ هوا شناس ، و لوچ خار دار را نام برد .

البته بايد عرض كنم كه من 2 تا داشتم و هر دو مردند و قريب به يقين فكر مي كنم كه به خاطر اين بود كه آكواريوم من سيكل ازت را طي نكرده بود الان هم 3 تا بچه اون را دارم و خيلي هم سر حالند
به نظر من این ماهی یکی از باهوشترین ماهی های آکوارومیه. فوق العاده عاقل هستش و یکی دیگه از بارزترین خصوصیاتش بازیگوش بودنشه.میتونید مثل من کف تانک تیله بریزید و ببینید چطوری با این تیله بازی میکنه و ساعتها سرگرم میشه.یکی دیگه از خصوصیاتش خوابیدن جالب این ماهی هستش که به پهلو و مثل جنازه میخوابه.یه چیز جالب دیگه در مورد این ماهی اینه که حرکات چشم این ماهی فوق العاده است و یکی از دلایلی که میگم خیلی باهوشه همینه.برخلاف همه ماهی های دیگه که چشم اونا حرکت چندانی نداره در این ماهی میبینید که وقتی بخواد شما رو نگاه کنه کاملاً با چشم شما رو دنبال میکنه و به شما زل میزنه. 
ایرادهای این ماهی هم یکی اینکه انقدر بازیگوشه که ممکنه تانک رو بهم بریزه و بزرگترین ایرادی که داره اینه که انقدر خجالتیه که نمیذاره حتی 1 ثانیه از نزدیک بهش نگاه کنید.
به نسبت ماهی قوی ای هستش.
تجربه شخصی من : من به مدت 8 ماه یه دونه دلقک داشتم ولی جدیداً یه دلقک کوچک دیگه هم به تانک اضافه کردم و دلقک قدیمی به طرز معجزه آسایی سرحال شده و از افسردگی در اومده . قبلاً فقط مخفی میشد و زیاد اهل بیرون اومدن نبود ولی الان همیشه بیرون هستش و داره بازی میکنه با اون یکی دلقک و خیلی سرحال شده.
حرکت این ماهی توی تانک واقعاً زیباست و اگر 2 تا داشته باشید خواهید دید که همیشه و همه جا باهم هستن.اگر 100 تا هم باشن به صورت گروهی و یکنواخت حرکت میکنن.
شاید این مطالب علمی نباشه ولی فکر میکنم از نظر تجربی موارد خوبی باشن در مورد این ماهی جالب.
محبوبترین ماهی من همین دلقک هستش.
روي فلسهاي بسيار ريز آنها را ماده مخاطي ضخيمي مي پوشاند . لوچها فاقد دندانهاي آرواره اي هستند ولي برخي از گونه هاي آن داراي دندانهاي گلويي!! هستند .
روده آنها داراي شبكه بزرگ مويرگي است كه مي تواند بعنوان مكمل تنفس در شرائط نا مساعد و هنگام كم شدن اكسيژن محلول در آب با گرفتن هواي بالاي سطح آب اكسيژن مورد نياز ماهي را تامين كند از اين رو اين ماهيها مي توانند در آبهاي ساكن و كم اكسيژن به بهترين وجهي زندگي نمايند . برخي از اين ماهيها مي توانند تغييرات جوي را پيش بيني نمايند بدين معني كه وقتي فشار هوا كم مي شود اين ماهيها بشدت شروع به فعاليت مي نمايند .
تشخيص نر و ماده معمولا از باله ها كه در ماهي نر بلند تر از ماهي ماده است عملي مي باشد . تخمريزي معمولا در حرارت 20 تا 22 درجه سانتيگراد انجام مي شود ماده ها تخمها را در كف آكواريوم و بين ماسه ها ميريزند و نرها با اسپرم آنها را بارور مي كنند لاروها معمولا پس از 10 روز از پوسته خا رج مي شوند . تعداد تخمها زياد و گاهي به 1600 عدد يا بيشتر مي رسد .
ذكر اين نكته ضروري است كه تكثير لوچ دلقك در آكواريوم چندان موفقيت آميز نيست


برگرفته از كتاب دكتر حسين عمادي

http://www.loaches.com/species_image..._loach_big.jpg

http://www.loaches.com/species_images/clown_big1.jpg

http://www.loaches.com/species_image...loach_bob2.jpg

لوچ از نماي نزديك

http://www.loaches.com/portraits/clo...p_03_small.jpg

http://www.loaches.com/portraits/clo...p_04_small.jpg

لوچ مريض

http://www.loaches.com/species_image..._ick_small.jpg

http://www.loaches.com/species_image..._egg_small.jpg


خانواده لوچها

http://www.loaches.com/species_image...ping_small.jpg

قابل توجه دوست عزيز djroso لوچ همراه با تيله

http://www.loaches.com/species_images/clown_duo.jpg


و اين هم زائده خار مانند كنار چشم
دوستان تا به حال فکر کردید که چرا به این ماهی میگن دلقک؟؟؟
کافیه دو یا 3 تا از اونها رو با یه ماهی تند و تیز مثل شارک ( به خصوص شارک ) نگه دارید تا علتش رو بفهمید !!!
به محض مشاهده بيماري ( دانه هاي سفيدرنگ روي بدن ماهي ) هر سه ماهي دلقك را به مخزن قرنطينه منتقل كردم و با بالا بردن درجه حرارت و داروي ضد سفيدك و نمك به مدت سه روز دوره درمان را كامل كردم ولي نتيجه مثبت نبود لذا به اطلاعات داخل كتابهاي مرتبط رجوع كردم ولي روش جديدي نديدم ( تعداد دانه ها بيشتر شد و حال لوچها بدتر ) لذا سعي كردم از افراد با تجربه ( فروشندگان ) دليل را جويا شوم . پاسخهاي متنوعي شنيدم كه در ذيل آنها را ليست مي كنم تا اگر شما تجربه مشابهي داشته ايد بنده را راهنمايي كنيد .


1 - در صورتيكه لوچ بيماري ايك بگيرد نبايد آن را جابجا كرد و در مخزن اصلي بايد درمان شود ..
وقتي علت را جويا شدم گفت : لوچها به تغييرات آب حساسند وقتي كه بيماري ايك مي گيرند حساستر و ضعيفتر مي شوند لذا به اين تغييرات واكنش بيشتري نشان مي دهند .اگر بعد از بيماري ايك آنها را جابجا كنيد ايك تبديل به قارچ مي شود ؟؟؟؟؟
2 - تماما متفق القول بودند كه بايد درجه حرارت را بالا برد ولي واقعا ميزان مشخصي مطرح نبود وقتي گفتم كه من حتي در جه را به 35 هم رسانده ام بعضي ها گفتند باز هم بيشتر بالا ببر ؟؟؟؟؟
3 - فروشنده اي پيشنهاد كرد كه اسفنجي را در نمك اشباع شده قرار دهم و ماهي را گرفته و اسفنج را روي بدن ماهي بكشم تا انگل از بدن ماهي جدا شود ؟؟؟؟
4- فروشنده اي مي گفت كه در لوچها بيماري ايك در مراحل اوليه قابل تشخيص به صورت چشمي نمي باشد چون فلس هاي بسيار ريز ي دارند و دانه ها در مراحل اوليه بسيار ريز مي باشند پس وقتي ما متوجه اين بيماري در لوچها مي شويم كه مرحله اوليه را پشت سر گذاشته است ؟؟؟؟
5- بعضي ها داروي استرپتو مايسين و بعضي ها تترا سايكلين را به عنوان راه حل براي بيمار ي ايك لوچ ها پيشنهاد مي دادند ( البته بعد از درمان رايج كه من هر دو دارو را امتحان كردم ولي نتيجه نداد )
6 - در مورد غلظت داروهايي مانند اكسير - يك در يك - دو در يك و .... نظرات كاملا متفاوت و متضاد ي وجود دارد ؟؟؟
7 - در مراحل پيشرفته ظاهرا فلس ماهي جدا خواهد شد كه ديگر در اين مرحله نبايد از ضد سفيدك استفاده كرد بايد ضد قارچ زد ؟؟؟
8 - حمام 10 ثانيه اي براي لوچ در محلول پرمنگنات ( باريسك مرگ ماهي !!!) ؟؟؟؟
9- از استفاده كردن همزمان دو دارو بايد پرهيز كنيم ولي در صورتي كه بخواهيم منتظر شويم داروي آب از بين برود و داروي جديد بريزيم كه زمان زيادي از دست خواهيم داد و اگر بخواهيم آب را عوض كنيم كه بايد مقدار زيادي آب نگهداري كنيم
ذكر اين نكته ضروري است كه هر سه ماهي در يك زمان اين بيماري را گرفتند و مراحل پيشرفت در هر سه مشابه است
در ضمن سيلور شاركهاي من بيماري ايك گرفته بودند و با روش هاي درمان رايج ( بالا بردن درجه حرارت ، نمك ، داروي ضد سفيدك ) بيماري برطرف شد ولي اين روش در لوچها مفيد واقع نشد ؟؟؟


نوشته شده توسط مهدی میرباقری  | لینک ثابت |